open Secondary menu

List of Appointed Returning Officers Following the 2013 Representation Order

List of Appointed Returning Officers - By date

You will find below the list of appointed returning officers under the 2013 Representation Order. The list will be kept up-to-date as new returning officers are appointed. Blank cells for an electoral district indicate that the position is vacant and that the appointment process is taking place or will soon take place.



Newfoundland and Labrador
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Avalon Mr. Dennis Brown Oct. 1, 2013
Bonavista–Burin–Trinity Ms. Irene Joy Hodder Oct. 1, 2013
Coast of Bays–Central–Notre Dame Ms. Marilyn Puddicombe Sept. 20, 2018
Labrador Ms. Andrea Northcott May 17, 2017
Long Range Mountains Ms. Betty Waterman Oct. 1, 2013
St. John's East Ms. Karen Linfield May 8, 2018
St. John's South–Mount Pearl Mr. James Ryan Feb. 3, 2014

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Prince Edward Island
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Cardigan Ms. Mary Dyck May 15, 2017
Charlottetown Mr. Douglas Deacon July 31, 2020
Egmont Ms. Karen Gallant May 15, 2017
Malpeque Ms. Maureen Pendergast July 13, 2018

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Nova Scotia
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Cape Breton–Canso Mr. J.Cotter Oliver July 31, 2020
Central Nova Mr. Dwayne MacDonald Feb. 10, 2020
Cumberland–Colchester Ms. Darlene MacKay Oct. 1, 2013
Dartmouth–Cole Harbour Mr. Pat McCluskey Feb. 3, 2014
Halifax Ms. Bonnie E. Boyd-Read Jan. 3, 2017
Halifax West Mr. John S. Loch Oct. 1, 2013
Kings–Hants Ms. Barbara Illsley-Jess (*) Sept. 9, 2020
Sackville–Preston–Chezzetcook Mr. Glenn MacDougall Feb. 6, 2014
South Shore–St. Margarets Mr. Douglas Rideout Feb. 6, 2014
Sydney–Victoria Mr. Peter Bernard Mombourquette 17 May 2017
West Nova Ms. Rose-Aline Gawn July 21, 2017

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

New Brunswick
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Acadie–Bathurst Mr. Réjean Arseneault Oct. 1, 2013
Beauséjour Ms. Anita Léger-MacDonald Oct. 16, 2020
Fredericton Mr. C. David Desjardins Oct. 1, 2013
Fundy Royal Ms. Joanne Marie Nice Oct. 1, 2013
Madawaska–Restigouche Mr. Guy Ouellette June 14, 2018
Miramichi–Grand Lake Mr. Norman W. Brown Oct. 1, 2013
Moncton–Riverview–Dieppe Ms. Donna Gauthier Jan. 10, 2014
New Brunswick Southwest Mr. Ralph Anthony (Tony) Whittaker May 13, 2020
Saint John–Rothesay Mr. Terry Totten July 10, 2017
Tobique–Mactaquac Ms. Anne Turcotte June 22, 2017

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Quebec
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou Ms. Madeleine Robillard June 22, 2018
Abitibi–Témiscamingue Mr. Daniel Arsenault July 23, 2018
Ahuntsic-Cartierville Mr. Jean-Guy Théorêt Oct. 1, 2013
Alfred-Pellan Mr. Yves Bonin Nov. 13, 2020
Argenteuil–La Petite-Nation Mr. Pierre Brunet Apr. 10, 2018
Avignon–La Mitis–Matane–Matapédia Mr. Bertrand Bernier Oct. 1, 2013
Beauce Ms. Lise Lefebvre Jan. 14, 2014
Beauport–Limoilou Mr. Daniel Parent July 31, 2020
Bécancour–Nicolet–Saurel Mr. Michel Longval 15 May 2017
Bellechasse–Les Etchemins–Lévis Mr. Richard Poulin Feb. 28, 2014
Beloeil–Chambly Mr. Claude D. Fagnant Oct. 1, 2013
Berthier–Maskinongé Mr. Jean Provencher Oct. 1, 2013
Thérèse-De Blainville Ms. Odette Lessard June 26, 2020
Pierre-Boucher–Les Patriotes–Verchères Mrs. Pauline Lemieux-Turcotte May 10, 2017
Bourassa Ms. Danielle Jomphe Mar. 6, 2018
Brome–Missisquoi Ms. Marie-Josée Potvin Aug. 21, 2017
Brossard–Saint-Lambert Mr. Gilles Ferlatte Oct. 1, 2013
Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques Mr. Bertin Barrette Nov. 2, 2017
Charlesbourg–Haute-Saint-Charles Mr. Jean-Pierre Daigle (*) Oct. 15, 2020
Beauport–Côte-de-Beaupré–Île d'Orléans–Charlevoix Mr. Marcel Vézina Mar. 27, 2018
Châteauguay–Lacolle Mr. François Candau Jan. 17, 2014
Chicoutimi–Le Fjord Mr. Claude Gaudreault Oct. 1, 2013
Compton–Stanstead Mr. Marco Desmarais Feb. 21, 2019
Dorval–Lachine–LaSalle Mr. Jean-Claude Ménard Oct. 1, 2013
Drummond Ms. Andrée Desautels 15 May 2017
Gaspésie–Les Îles-de-la-Madeleine Ms. Rachel Arseneau June 2, 2020
Gatineau Ms. Josée Dubois Oct. 1, 2013
Hochelaga Mr. Éric Fournier Sept. 10, 2020
Honoré-Mercier Ms. Marguerite Sicari Oct. 1, 2013
Hull–Aylmer Mr. Daniel Lafleur July 31, 2020
Joliette Mr. Robert Beauséjour Oct. 30, 2014
Jonquière Mr. Marc Pomerleau Jan. 23, 2014
La Pointe-de-l'Île Mr. Bernard Lauzon Oct. 1, 2013
La Prairie Mr. Claude Jolin Jan. 17, 2014
Lac-Saint-Jean Mr. Donald Hudon Oct. 23, 2014
Lac-Saint-Louis Mr. Robert Lister Jan. 17, 2014
LaSalle–Émard–Verdun Ms. Sylvie Gagnon Feb. 26, 2014
Laurentides–Labelle Mr. Claude Villeneuve Jan. 10, 2014
Laurier–Sainte-Marie Mr. Paul Haince Oct. 1, 2013
Laval–Les Îles Mr. Jean-Paul Vernier Feb. 20, 2015
Longueuil–Charles-LeMoyne Mr. James Shufelt Jan. 17, 2018
Lévis–Lotbinière Mr. Jean-Louis Leblond Oct. 1, 2013
Longueuil–Saint-Hubert Ms. Anne-Denise Thomas Oct. 1, 2013
Louis-Hébert Ms. Dominique Boulanger Aug. 6, 2020
Louis-Saint-Laurent Mr. Pierre Darveau July 14, 2020
Manicouagan Mr. Renaud Dignard June 2, 2020
Mégantic–L'Érable Ms. Hélène Chagnon Dec. 21, 2017
Mirabel Mr. Robert Langlais Jan. 19, 2018
Montarville Mr. Fernand Couture Feb. 3, 2014
Montcalm Mr. Pierre Simard Mar. 5, 2018
Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup Mr. Georges Deschênes July 14, 2020
Mount Royal Mr. Radu Kaufman Nov. 21, 2018
Notre-Dame-de-Grâce–Westmount Ms. Julie Messier May 12, 2020
Outremont Mr. Pierre Francou Aug. 21, 2017
Papineau Mr. Morris Stelcner Apr. 3, 2020
Pierrefonds–Dollard Mr. Madanlal (Tony) Vanvari Jan. 23, 2014
Pontiac Mr. Louise Rondeau Feb. 7, 2020
Portneuf–Jacques-Cartier Ms. Marilyn Guay Oct. 6, 2017
Québec Ms. Lucie Tremblay June 26, 2020
Repentigny Ms. Marjolaine Léonard Mar. 21, 2019
Richmond–Arthabaska Mr. Jacques Alie Oct. 1, 2013
Rivière-des-Mille-Îles Mr. Lucien Vallée July 10, 2017
Rivière-du-Nord Ms. Sylvie Moisan Jan. 14, 2014
Rosemont–La Petite-Patrie Ms. Michelle Perrault Nov. 3, 2014
Marc-Aurèle-Fortin Mr. Jacques Foucher Feb. 4, 2015
Saint-Hyacinthe–Bagot Ms. Suzie Guilmain June 22, 2017
Saint-Jean Mr. Louis Richer May 15 2017
Saint-Laurent Mr. Pierre Thibaudeau (*) May 16, 2020
Saint-Léonard–Saint-Michel Mr. Antonio Iadeluca Oct. 1, 2013
Saint-Maurice–Champlain Mr. Dominic Amyot (*) Sept. 8, 2020
Salaberry–Suroît Mr. Claude Leduc Oct. 1, 2013
Shefford Ms. Marie-Josée Théroux Apr. 7, 2020
Sherbrooke Mr. Christian Côté Apr. 16, 2020
Terrebonne Mr. Claude Martel Nov. 26, 2013
Trois-Rivières Mr. Robert Ricard Sept. 27 2018
Vaudreuil–Soulanges Ms. Nicole Lauzon Oct. 1, 2013
Ville-Marie–Le Sud-Ouest–Île-des-Sœurs Mrs. Anne Purcell May 31, 2018
Vimy Mr. Elias Boustros Nov. 13, 2020

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Ontario
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Ajax Ms. Sherri Gauvreau Sept. 25, 2020
Algoma–Manitoulin–Kapuskasing Ms. Lila Cyr Apr. 17, 2018
Aurora–Oak Ridges–Richmond Hill Mr. Colin Pettit Oct. 1, 2013
Barrie–Innisfil Mr. Dennis Chronopoulos Jan. 10, 2014
Barrie–Springwater–Oro-Medonte Ms. Maura I. Bolger Oct. 1, 2013
Bay of Quinte Mr. Larry Zadow Oct. 1, 2013
Beaches–East York Mr. Jeff Paulin 23 May 2017
Brampton Centre Ms. Janice A. Barber Oct. 1, 2013
Brampton East Mr. Danny LaCute Aug. 26, 2020
Brampton North Mr. Cyril D. MacDonald Sept. 16, 2020
Brampton South Mr. John Holman Oct. 1, 2013
Brampton West Mr. Shashikant Nayak Apr. 10, 2014
Brantford–Brant Ms. Betteanne Cadman Oct. 30, 2014
Bruce–Grey–Owen Sound Ms. Bonnie Stevenson Dec. 13, 2017
Burlington Ms. Patricia Barr Jan. 10, 2014
Cambridge Mr. Gabriele Ferrazzi Apr. 20, 2020
Chatham-Kent–Leamington Mr. George Guy Taylor Oct. 1, 2013
Davenport Mr. Marko Peter Banjavcic 17 May 2017
Don Valley East Mr. Brent MacLean Dec. 27, 2018
Don Valley North Mr. Mark Wong May 8, 2018
Don Valley West Mr. Nasir Addetia Oct. 1, 2013
Dufferin–Caledon Ms. Carol Terentiak Oct. 9, 2020
Durham Mr. Ralph Werry Jan. 10, 2014
Eglinton–Lawrence Ms. Laura Dallal Jan. 3, 2018
Elgin–Middlesex–London Ms. Carrie Woolley Oct. 1, 2013
Essex Ms. Heather Kennedy Oct. 13, 2017
Etobicoke Centre Mr. Chris Rybak Aug. 5, 2020
Etobicoke–Lakeshore Mr. Martin Riley June 17, 2015
Etobicoke North Mr. André Allen Aug. 5, 2020
Flamborough–Glanbrook Mr. Al Croxall Oct. 1, 2013
Glengarry–Prescott–Russell Mr. Pierre Chartrand May 8, 2018
Guelph Ms. Susan Dickert Oct. 16, 2017
Haldimand–Norfolk Mr. Robert Foster Oct. 1, 2013
Haliburton–Kawartha Lakes–Brock Mr. Jerry J. Ford Oct. 1, 2013
Hamilton Centre Mr. Ryan Leverton Aug. 21, 2017
Hamilton East–Stoney Creek Ms. Ruth Anne Martin Oct. 1, 2013
Hamilton Mountain Mr. James Nelson Apr. 25, 2018
Hamilton West–Ancaster–Dundas Ms. Tina Destro July 13, 2018
Hastings–Lennox and Addington Ms. Carol Ann Maleska May 1, 2020
Huron–Bruce Ms. Donna Godkin Apr. 20, 2020
Kanata–Carleton Mr. Kent Francis Sept. 29, 2020
Kenora Mr. Paul Duggan Jan. 10, 2014
King–Vaughan Ms. Yuvathy Judy Nanthakumar Apr. 3, 2020
Kingston and the Islands Ms. Susan Long-Poucher May 29, 2017
Kitchener Centre Ms. Patricia Lepage Jan. 10, 2014
Kitchener–Conestoga Mr. Kenneth Quanz Aug. 21, 2017
Kitchener South–Hespeler Ms. Grace Loney Jan. 14, 2014
Lambton–Kent–Middlesex Ms. Terrie Core July 31, 2020
Lanark–Frontenac–Kingston Ms. Cheryl Bird Nov. 14, 2018
Leeds–Grenville–Thousand Islands and Rideau Lakes Ms. Cheryl Oleniuk Aug. 8, 2017
London–Fanshawe Ms. Brenda Telfer Oct. 1, 2013
London North Centre Mr. Paul Joudrey June 14, 2018
London West Ms. Karen Mazereeuw Oct. 1, 2013
Markham–Stouffville Mr. Barry Wilson Feb. 6, 2014
Markham–Thornhill Mr. Matthias W. Gutsch (*) Dec. 1, 2020
Markham–Unionville Ms. Maria-Luise Sebald (*) Nov. 30, 2020
Milton Ms. Carol Dougherty Jan. 10, 2014
Mississauga Centre Mr. John Stuart Heenan Oct. 1, 2013
Mississauga East–Cooksville Mr. Jim (Demetrios) Kotsianas May 13, 2020
Mississauga–Erin Mills Mr. Jameel Rahman Aug. 22, 2018
Mississauga–Lakeshore Ms. Fran Doda Oct. 1, 2013
Mississauga–Malton Mr. Vijay Kumar Ramadorai Feb. 3, 2014
Mississauga–Streetsville Mr. Arafat Arafat Oct. 1, 2013
Nepean Ms. Patricia DiMillo Jan. 17, 2014
Newmarket–Aurora Ms. Teena Bogner May 24, 2017
Niagara Centre Mr. Benoit Mercier Aug. 5, 2020
Niagara Falls Ms. Kathleen J. Quiquero May 29, 2017
Niagara West Mr. Robert Ciarlo Oct. 30, 2014
Nickel Belt Ms. Pauline Renaud Nov. 20, 2014
Nipissing–Timiskaming Mr. James Mallory Oct. 1, 2013
Northumberland–Peterborough South Ms. Ann MacDonald Jan. 4, 2018
Oakville Ms. Roci Freeman March 11, 2020
Oakville North–Burlington Ms. Diane Lindsey Oct. 1, 2013
Oshawa Mr. Kenneth Charles Houston Oct. 1, 2013
Ottawa Centre Ms. Gail Lynch Oct. 1, 2013
Orléans Ms. Sylvie Duford Nov. 4, 2014
Ottawa South Ms. Susan Dennison June 2, 2020
Ottawa–Vanier Ms. Rachel L. Crête Oct. 1, 2013
Ottawa West–Nepean Ms. Judy Cosby Oct. 27, 2020
Oxford Ms. Audrey E. Schultz Oct. 1, 2013
Parkdale–High Park Ms. Wendy Gibbs Apr. 22, 2020
Parry Sound–Muskoka Ms. Kim Bordeleau Feb. 20, 2018
Perth–Wellington Ms. Patricia Ranney Jan. 17, 2014
Peterborough–Kawartha Mr. Rod Manley May 20, 2014
Pickering–Uxbridge Mr. Joseph Birungi Oct. 1, 2013
Renfrew–Nipissing–Pembroke Mr. Robert Rantz 23 May 2017
Richmond Hill Ms. Sharon Louise Rossi Oct. 1, 2013
Carleton Ms. Jennifer Cook nov. 14, 2017
St. Catharines Mr. Joseph Henriques June 11, 2014
Toronto–St. Paul's Ms. Kelly Walters Feb. 6, 2014
Sarnia–Lambton Mr. Paul Rennie Feb. 3, 2014
Sault Ste. Marie Mr. Jeffrey Piper July 31, 2018
Scarborough–Agincourt Mr. Chris Sotiropoulos Sept. 14, 2018
Scarborough Centre Ms. Diane Granato Jan 17, 2018
Scarborough–Guildwood Ms. Chantel Saulter July 13, 2018
Scarborough North Ms. Hebe Ong-Lim Mar. 27, 2014
Scarborough–Rouge Park Mr. Michael Pinto Jan. 10, 2014
Scarborough Southwest Mr. Ismail Pirani Dec. 20, 2018
Simcoe–Grey Ms. Anita A. Laking (*) Oct. 21, 2020
Simcoe North Mr. Ron Walker Oct. 1, 2013
Spadina–Fort York Ms. Khadijah Suleman Dec. 8, 2017
Stormont–Dundas–South Glengarry Mr. Allen Fournier May 29, 2020
Sudbury Mr. Rodney Lapointe Apr. 13, 2018
Thornhill Mr. Seymour Stein Oct. 1, 2013
Thunder Bay–Rainy River Mr. Ian Simpson Oct. 3, 2019
Thunder Bay–Superior North Mr. Dale Mason Apr. 5, 2018
Timmins–James Bay Ms. Anne Marie Vaillancourt Sept. 10, 2020
Toronto Centre Ms. Carolyn McGill Strobel Oct. 22, 2018
Toronto–Danforth Ms. Diane Stevenson Feb. 6, 2014
University–Rosedale Mr. S. Scott Sima July 13, 2017
Vaughan–Woodbridge Mr. Ugo Di Federico May 8, 2018
Waterloo Mr. Frank Mensink July 31, 2020
Wellington–Halton Hills Mr. Thomas Gallagher Nov. 3, 2014
Whitby Mr. Paul Cloutier Mar. 27, 2015
Willowdale Ms. May Lynne Fong Oct. 1, 2013
Windsor–Tecumseh Mr. Mark Moore Oct. 1, 2013
Windsor West Ms. Naila Mahmood Aug. 14, 2020
York Centre Ms. Lori Gotlieb June 1, 2018
York–Simcoe Ms. Nina Willcocks Oct. 1, 2013
York South–Weston Ms. Jacqueline Daley Nov. 14, 2017
Humber River–Black Creek Ms. Elaine Ewers-Baptiste Oct. 25, 2010

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Manitoba
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Brandon–Souris Ms. Joni Swidnicki Mar. 12, 2014
Charleswood–St. James–Assiniboia–Headingley Ms. Sherri Vanderstel Jan. 23, 2014
Churchill–Keewatinook Aski Ms. Norma E. Howit (*) Sept. 26, 2020
Dauphin–Swan River–Neepawa Mr. Ron Clement Oct. 1, 2013
Elmwood–Transcona Ms. Sandra Jacoby Aug. 6, 2020
Kildonan–St. Paul Ms. Donna Ghidoni Feb. 6, 2014
Portage–Lisgar Mr. Courtney Hutchison Feb. 10, 2020
Provencher Mrs. Rebekah Stelmack May 5, 2017
Saint Boniface–Saint Vital Ms. Cindy D.V. Desrochers (*) Nov. 9, 2020
Selkirk–Interlake–Eastman Ms. Leona Johnson Sept. 10, 2020
Winnipeg Centre Ms. Jo-Anne Doty Jan. 17, 2014
Winnipeg North Ms. Erlinda M. Dionisio Oct. 1, 2013
Winnipeg South Mrs. Syva-Lee Wildenmann May 10, 2017
Winnipeg South Centre Ms. Ellen Paxton Mar. 9, 2020

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Saskatchewan
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Battlefords–Lloydminster Ms. Patricia Dawn Janko Oct. 1, 2013
Cypress Hills–Grasslands Ms. Helen Arnold Jan. 14, 2014
Desnethé–Missinippi–Churchill River Ms. Marlene Wolkosky Apr. 22, 2020
Carlton Trail–Eagle Creek Ms. Linda Dykes Jan. 10, 2014
Moose Jaw–Lake Centre–Lanigan Ms. Gwen Lafond Jan. 31, 2020
Prince Albert Mr. Barry Walter Hollick Oct. 1, 2013
Regina–Lewvan Mr. Roger Carriere Aug. 8, 2017
Regina–Qu'Appelle Ms. Susan Kalcsits June 1, 2018
Regina–Wascana Ms. Debra Montanini Dec. 16, 2017
Saskatoon–Grasswood Mr. Danny Boyer Feb. 26, 2019
Saskatoon–University Ms. Lorna M. Casavant Sept. 16, 2020
Saskatoon West Ms. Dianne C. Zimmerman Oct. 1, 2013
Souris–Moose Mountain Ms. Margaret Tuchscherer Jan. 10, 2014
Yorkton–Melville Ms. Cynthia Catherine Kachur Oct. 1, 2013

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Alberta
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Banff–Airdrie Ms. Loren Dawn Braat Oct. 1, 2013
Battle River–Crowfoot Mr. Gordon Thurston Aug. 21, 2020
Bow River Ms. Daphne Anstey-Martin Mar. 17, 2014
Calgary Centre Mr. Kevin Allen Jan. 10, 2014
Calgary Confederation Ms. Kimberly Carter Jan. 17, 2020
Calgary Forest Lawn Mr. Antoine Khourieh Feb. 12, 2020
Calgary Heritage Ms. Jacqueline Nixon Aug. 28, 2017
Calgary Midnapore Ms. Cheryl Schuett Oct. 1, 2013
Calgary Nose Hill Ms. Merilyn O'Bryan Jan. 10, 2014
Calgary Rocky Ridge Ms. Barbara Lynne Hodgson Apr. 14, 2020
Calgary Shepard Ms. Michelle Groff Mar. 17, 2014
Calgary Signal Hill Mr. Curtis Lawson Jan. 10, 2014
Calgary Skyview Ms. Naushmeen Karbani Apr. 4, 2014
Edmonton Centre Ms. Dilara Yegani Mar. 8, 2018
Edmonton Griesbach Mr. Will Chmilar Jan. 17, 2014
Edmonton Manning Mr. Ryan Reichl Aug. 7, 2020
Edmonton Mill Woods Mr. Harry Adam Nov. 21, 2018
Edmonton Riverbend Ms. Janice H. Hicks July 31, 2020
Edmonton Strathcona Mr. Kim Lakeman Aug. 6, 2020
Edmonton West Ms. Pam Ursuliak Aug. 10, 2017
Edmonton–Wetaskiwin Ms. Colette A. Williams May 27, 2019
Foothills Ms. JoAnn Partaker Feb. 19, 2014
Fort McMurray–Cold Lake Ms. Joanne Day Aug. 6, 2020
Grande Prairie–Mackenzie Ms. Rhonda Danderfer July 14, 2020
Lakeland Ms. Maureen Sullivan Nov. 8, 2017
Lethbridge Mr. David Walters Aug. 2, 2018
Medicine Hat–Cardston–Warner Ms. Stella Lukinski Aug. 6, 2020
Peace River–Westlock Mr. David Woynorowski Jan. 17, 2020
Red Deer–Mountain View Mr. Frederick Gorman May 5, 2017
Red Deer–Lacombe Mr. Marvin Beier Oct. 12, 2018
St. Albert–Edmonton Ms. Trudy E. Bossio June 19, 2020
Sherwood Park–Fort Saskatchewan Ms. Denise Charbonneau July 30, 2020
Sturgeon River–Parkland Ms. Dorcas A. Kilduff Sept. 24, 2020
Yellowhead Ms. Norma E. Fahl Oct. 1, 2013

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

British Columbia
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Abbotsford Mr. Phillip Dodd Jan. 17, 2014
Burnaby North–Seymour Mr. Donald Scott Aug. 7, 2020
Burnaby South Ms. Reshmeena Lalani Aug. 13, 2020
Cariboo–Prince George Ms. Lorraine Grant Oct. 1, 2013
Central Okanagan–Similkameen–Nicola Mr. Basil Skodyn Oct. 1, 2013
Chilliwack–Hope Ms. Constance Barker Aug. 16, 2018
Cloverdale–Langley City Mr. Keanu Howarth Nov. 30, 2017
Coquitlam–Port Coquitlam Ms. Patricia Kostuk Oct. 8, 2020
Courtenay–Alberni Ms. Ann L. Chandler Oct. 1, 2013
Cowichan–Malahat–Langford Ms. Cassandra McClarnon Feb. 3, 2014
Delta Ms. Charlene Meehan 17 May 2017
Fleetwood–Port Kells Mr. John Wadley Feb. 6, 2014
Kamloops–Thompson–Cariboo Mr. Geoffrey Collier Dec. 22, 2017
Kelowna–Lake Country Ms. Wendy Creelman Oct. 1, 2013
Kootenay–Columbia Mr. Robert L. Switzer Oct. 1, 2013
Langley–Aldergrove Ms. Cathy Li Feb. 13, 2014
Mission–Matsqui–Fraser Canyon Ms. Kathi Kopan Jan. 23, 2014
Nanaimo–Ladysmith Ms. Dilbar Rupa Nov. 2, 2017
New Westminster–Burnaby Mr. Raymond Wilson Feb. 3, 2014
North Okanagan–Shuswap Ms. Sharon G. Morrison Oct. 1, 2013
North Vancouver Ms. Tami Reilly Feb. 3, 2014
Pitt Meadows–Maple Ridge Ms. Kathleen Booth Nov. 30, 2017
Port Moody–Coquitlam Ms. Jane Pickering Feb. 16, 2018
Prince George–Peace River–Northern Rockies Ms. Linda Smerychynski Apr. 14, 2020
Richmond Centre Mr. Albert Yan Wei Oct. 1, 2013
Esquimalt–Saanich–Sooke Ms. Kerry Fedosenko Oct. 1, 2013
Saanich–Gulf Islands Ms. Donna Davidson Oct. 1, 2013
Skeena–Bulkley Valley Mr. William Spat Sept. 16, 2020
South Okanagan–West Kootenay Mr. Gerald J. Anderson May 1, 2020
South Surrey–White Rock Ms. Mary E. Wright Feb. 13, 2018
Steveston–Richmond East Mr. Michael Cohene May 8, 2018
Surrey Centre Mr. Roddy McRae Feb. 3, 2014
Surrey–Newton Mr. Madurai Rajoo Nov. 3, 2014
Vancouver Centre Ms. Rita Douglas Jan. 28, 2019
Vancouver East Mr. Philip Chan June 13, 2019
Vancouver Granville Ms. Maria Cavezza Feb. 3, 2014
North Island–Powell River Mr. William M. Irwin May 16, 2018
Vancouver Kingsway Ms. Joyce Kowalyshyn June 1, 2018
Vancouver Quadra Ms. Ulrike Radermacher Oct. 1, 2013
Vancouver South Ms. Rizwana Jiwa Oct. 1, 2013
Victoria Mr. Andrew McBride Nov. 27, 2020
West Vancouver–Sunshine Coast–Sea to Sky Country Mr. Scott Corbett Aug. 6, 2020

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Yukon
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Yukon Mr. Michael Lauer May 25, 2018

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Northwest Territories
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Northwest Territories Ms. Leanne Tait Aug. 6, 2020

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top

Nunavut
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Nunavut Ms. Valerie Beaulieu Blanchette Nov. 14, 2018

An asterisk (*) indicates that the assistant returning officer acts temporarily on behalf of the returning officer

Back to top