List of confirmed candidates for the 38th General Election
Newfoundland and Labrador ·
Prince Edward Island ·
Nova Scotia ·
New Brunswick
Quebec ·
Ontario ·
Manitoba ·
Saskatchewan ·
Alberta ·
British Columbia
Yukon ·
Northwest Territories ·
Nunavut
48001 – ATHABASCA (4)
CREE, Robert (N.D.P.)
FAULKNER, Doug (Liberal)
HOPFE, Ian (Green Party)
JEAN, Brian (Conservative)
48002 – CALGARY EAST (5)
CHRISTIE, Dean Kenneth (Green Party)
DEVINE, Jason Corey (Communist)
MAXIM, James (Liberal)
OBHRAI, Deepak (Conservative)
THOMAS, Elizabeth (N.D.P.)
48003 – CALGARY NORTH CENTRE (6)
ASKIN, Margaret Peggy (Marxist-Leninist)
CHAN, John (N.D.P.)
FALCONAR, Michael (Independent)
MACGILLIVRAY, Mark (Green Party)
McCLUSKY, Cathy (Liberal)
PRENTICE, Jim (Conservative)
48004 – CALGARY NORTHEAST (5)
CATTABENI, Giorgio (N.D.P.)
DuFORD, Morgan (Green Party)
GARLAND, Steve (Canadian Action)
HANGER, Art (Conservative)
MUTI, Dale (Liberal)
48005 – CALGARY–NOSE HILL (4)
ABLONCZY, Diane (Conservative)
DEY, Vinay (N.D.P.)
HANEY, Ted (Liberal)
LARSON, Richard (Green Party)
48006 – CALGARY SOUTH CENTRE (5)
GROVER, Trevor (Canadian Action)
LIESEMER, Phillip K. (Green Party)
PURDY, Keith (N.D.P.)
RICHARDSON, Lee (Conservative)
TURNBULL, Julia (Liberal)
48007 – CALGARY SOUTHEAST (4)
KENNEY, Jason (Conservative)
PINCOTT, Brian (N.D.P.)
READ, George (Green Party)
TANNER, Jim (Liberal)
48008 – CALGARY SOUTHWEST (6)
de PELHAM, Mark (Marijuana Party)
FOX, Daria (N.D.P.)
HARPER, Stephen J. (Conservative)
HEATHER, Larry R. (Christian Heritage Party)
KRAUS, Darcy (Green Party)
ROBERTS, Avalon (Liberal)
48009 – CALGARY WEST (6)
ANDERS, Rob (Conservative)
KOHUT, James S. (Canadian Action)
PATTERSON, Tim (N.D.P.)
ROBERTS, Danielle (Green Party)
THOMPSON, Justin (Liberal)
VACHON, André (Marxist-Leninist)
48010 – CROWFOOT (5)
BAKER, Arnold (Green Party)
CAMPBELL, Adam (Liberal)
CORNELSSEN, Max Leonard (Marijuana Party)
PARKER, Ellen (N.D.P.)
SORENSON, Kevin (Conservative)
48011 – EDMONTON–BEAUMONT (5)
GARFINKLE, Michael (Green Party)
KILGOUR, David (Liberal)
RANKIN, Naomi (Communist)
REIKIE, Paul (N.D.P.)
UPPAL, Tim (Conservative)
48012 – EDMONTON CENTRE (8)
BALOUN, John (Independent)
HAWN, Laurie (Conservative)
KENNY, Lyle (Marijuana Party)
McLELLAN, Anne (Liberal)
McMASTER, Meghan (N.D.P.)
MORTON, Peggy (Marxist-Leninist)
PARKER, David J. (Green Party)
TISDALL, Sean (PC Party)
48013 – EDMONTON EAST (5)
BETHEL, John (Liberal)
GOLDRING, Peter (Conservative)
LIGHT, Harlan (Green Party)
SPRONK, Ed (Christian Heritage Party)
STRUDWICK, Janina (N.D.P.)
48014 – EDMONTON–LEDUC (4)
KING, Bruce (Liberal)
McLACHLAN, Doug (N.D.P.)
RAJOTTE, James (Conservative)
SINCLAIR, Bruce (Green Party)
48015 – EDMONTON–ST. ALBERT (4)
BITANGCOL, Conrad A. (Green Party)
MELYMICK, Mike (N.D.P.)
SAEED, Moe (Liberal)
WILLIAMS, John (Conservative)
48016 – EDMONTON–SHERWOOD PARK (4)
EPP, Ken (Conservative)
HARWOOD, Chris (N.D.P.)
MAREAN, Margaret (Green Party)
TOWNS, Maureen (Liberal)
48017 – EDMONTON–SPRUCE GROVE (4)
AMBROSE, Rona (Conservative)
MATHER, Neil (Liberal)
PASCHEN, Jerry (Green Party)
PHILLIPS, Hayley (N.D.P.)
48018 – EDMONTON–STRATHCONA (6)
AZANIA, Malcolm (N.D.P.)
CARLSON, Debby (Liberal)
DOWLING, Dave (Marijuana Party)
HUNTER, Kevan (Marxist-Leninist)
JAFFER, Rahim (Conservative)
WAKEFIELD, Cameron (Green Party)
48019 – LETHBRIDGE (6)
CASSON, Rick (Conservative)
MATTHEWS, Erin Marie (Green Party)
NICOL, Ken (Liberal)
SOBIE, Dustin (Marijuana Party)
THOMAS, Melanee (N.D.P.)
VANDEN BROEK, Ken (Christian Heritage Party)
48020 – MACLEOD (4)
FADEEFF, Laurel Denise (Green Party)
MENZIES, Ted (Conservative)
SHADE, Chris (Liberal)
THOMAS, Joyce (N.D.P.)
48021 – MEDICINE HAT (4)
COCKS, Bill (Liberal)
DODD, Kevin (Green Party)
SOLBERG, Monte Kenton (Conservative)
STROH, Betty (N.D.P.)
48022 – PEACE RIVER (4)
CARLSTROM, Lyle (Liberal)
PENSON, Charlie (Conservative)
PETTIT, Benjamin Morrison (Green Party)
THOMPSON, Susan (N.D.P.)
48023 – RED DEER (5)
CORMACK, Teena (Canadian Action)
KURATA, Luke (Liberal)
MARKS, Garfield John (Green Party)
MILLS, Bob (Conservative)
SLOYCHUK, Jeff (N.D.P.)
48024 – VEGREVILLE–WAINWRIGHT (4)
BENOIT, Leon E. (Conservative)
KENNEY, James (Jim) (Green Party)
LEGAULT, Len (N.D.P.)
STEWART, Duff (Liberal)
48025 – WESTLOCK–ST. PAUL (4)
CHATTERS, Dave (Conservative)
DION, Joe (Liberal)
KIRKEBY, Peggy (N.D.P.)
McDONALD, John A. (Green Party)
48026 – WETASKIWIN (5)
BONNETT, Rick (Liberal)
JOHNSTON, Dale (Conservative)
LAMPMAN, Tom (Green Party)
McKELVIE, Brent (Canadian Action)
ROBSON, Tim (N.D.P.)
48027 – WILD ROSE (4)
FOOTE, Chris (Green Party)
HORVATH, Jeff (N.D.P.)
STEWART, Judy (Liberal)
THOMPSON, Myron (Conservative)
48028 – YELLOWHEAD (5)
CROSSLEY, Peter (Liberal)
LAPIERRE, Noel (N.D.P.)
MERRIFIELD, Rob (Conservative)
STIEGLITZ, Eric (Green Party)
STRYDHORST, Jacob (Christian Heritage Party)