List of confirmed candidates for the 38th General Election


Newfoundland and Labrador · Prince Edward Island · Nova Scotia · New Brunswick
Quebec · Ontario · Manitoba · Saskatchewan · Alberta · British Columbia
Yukon · Northwest Territories · Nunavut

 

BRITISH COLUMBIA

59001 – ABBOTSFORD (7)

FAST, Scott (N.D.P.)
FELGER, Tim (Marijuana Party)
GILL, Moe (Liberal)
HANN, Karl (Green Party)
LUDWIG, Harold J. (Christian Heritage Party)
MACKAY, David (Marxist-Leninist)
WHITE, Randy (Conservative)

59002 – BURNABY–DOUGLAS (7)

CERMINARA, Frank (Independent)
CUNNINGHAM, Bill (Liberal)
DESAULNIERS, Adam (Libertarian)
DRAZENOVIC, George (Conservative)
GIDORA, Hanne (Communist)
HUNSDALE, Shawn (Green Party)
SIKSAY, Bill (N.D.P.)

59003 – BURNABY–NEW WESTMINSTER (6)

GREEN, Dana (Canadian Action)
HORVÁTH, Péter Pál (Communist)
JULIAN, Peter (N.D.P.)
KUNZ, Revel (Green Party)
PYNENBURG, Mary (Liberal)
REDMOND, Mike (Conservative)

59004 – CARIBOO–PRINCE GEORGE (8)

CHAPMAN, Carol Lee (Marxist-Leninist)
COLLINS, Bev (Canadian Action)
GOOK, Douglas (Green Party)
HARRIS, Dick (Conservative)
ORR, Mike (Independent)
PAETKAU, Jeff (Libertarian)
SAINI, Gurbux (Liberal)
SMITH, Rick (N.D.P.)

59005 – CHILLIWACK–FRASER CANYON (7)

BESNER, Bob (Liberal)
COGHLAN, Aisha (Green Party)
GRAY, Ron (Christian Heritage Party)
KEITH, Rollie L. (N.D.P.)
O'DONNELL, Dorothy-Jean (Marxist-Leninist)
SIEFKEN, Norm (Marijuana Party)
STRAHL, Chuck (Conservative)

59006 – DELTA–RICHMOND EAST (4)

CUMMINS, John (Conservative)
LEONHARDT, Shelley (Liberal)
MILLER, Dana L. (Green Party)
SYED, Itrath (N.D.P.)

59007 – DEWDNEY–ALOUETTE (5)

BOCKING, Mike (N.D.P.)
ETCHES, Scott (No Affiliation)
JUNEAU, Blanche (Liberal)
KAMP, Randy (Conservative)
MEYER, Tammy Lea (Green Party)

59008 – ESQUIMALT–JUAN DE FUCA (6)

FISHER-BRADLEY, Jen (Independent)
GARRISON, Randall (N.D.P.)
GILES, Shawn W. (Canadian Action)
KOURY, John (Conservative)
MARTIN, Keith (Liberal)
STERK, Jane (Green Party)

59009 – FLEETWOOD–PORT KELLS (5)

BELL, Barry (N.D.P.)
CHEEMA, Gulzar (Liberal)
GREWAL, Nina (Conservative)
THERIAULT, Joseph (Marxist-Leninist)
WALTERS, David (Green Party)

59010 – KAMLOOPS–THOMPSON (5)

CARROLL, Brian (N.D.P.)
FRASER, Grant (Green Party)
HINTON, Betty (Conservative)
O'FEE, John (Liberal)
SINGH, Arjun (Independent)

59011 – KELOWNA (6)

ADE, Kevin (Green Party)
CASSIDYNE-HOOK, Michael (Canadian Action)
GRASS, Starleigh (N.D.P.)
NIELSEN, Vern (Liberal)
PLOURDE, Huguette (Marijuana Party)
SCHMIDT, Werner (Conservative)

59012 – KOOTENAY–COLUMBIA (4)

ABBOTT, Jim (Conservative)
BUSH, Brent (N.D.P.)
GUSTAFSON, Carmen (Green Party)
PRIEST, Ross (Liberal)

59013 – LANGLEY (5)

KOSITSKY, Mel (Independent)
MEYER, Patrick (Green Party)
MORRISON, Dean (N.D.P.)
RICHTER, Kim (Liberal)
WARAWA, Mark (Conservative)

59014 – NANAIMO–ALBERNI (7)

BILEY, Barbara (Marxist-Leninist)
CHOPRA, Hira (Liberal)
FRASER, Scott (N.D.P.)
LIFTON, Diana E. (Canadian Action)
LUNNEY, James D (Conservative)
MANN, Michael (Marijuana Party)
WRIGHT, David (Green Party)

59015 – NANAIMO–COWICHAN (6)

BRUNIE, Brunie (Independent)
CROWDER, Jean (N.D.P.)
HENN, Harold (Green Party)
MACILQUHAM, Lloyd (Liberal)
QUIST, Dave (Conservative)
WARR, Jeffrey Ian (Canadian Action)

59016 – NEWTON–NORTH DELTA (5)

CLEGG, Nancy (N.D.P.)
DHALIWAL, Sukh (Liberal)
GREWAL, Gurmant (Conservative)
HAGUE, John (Green Party)
RIZVI, Nazir (Communist)

59017 – NEW WESTMINSTER–COQUITLAM (5)

FORSETH, Paul (Conservative)
HAGGARD, Dave (Liberal)
HUMMELMAN, Jack (Christian Heritage Party)
McCLURG, Steve (N.D.P.)
TRAVERS, Carli (Green Party)

59018 – NORTH OKANAGAN–SHUSWAP (8)

BROWN, Alice (N.D.P.)
CAMPBELL, Gordon (No Affiliation)
DANIELS, K. No. (No Affiliation)
FOSS, Claire A. (Canadian Action)
HANSMA, Will (Liberal)
LONGLEY, Blair T. (Marijuana Party)
NELSON, Erin (Green Party)
STINSON, Darrel (Conservative)

59019 – NORTH VANCOUVER (6)

BARKER, Andres Esteban (Canadian Action)
BELL, Don H. (Liberal)
HILL, Michael (Marxist-Leninist)
NELSON, John (N.D.P.)
STORTZ, Peggy (Green Party)
WHITE, Ted (Conservative)

59020 – OKANAGAN–COQUIHALLA (6)

DAY, Stockwell (Conservative)
HAVER, Lelannd (Canadian Action)
NAEGEL, Harry (Green Party)
PEACH, Jack William (Marijuana Party)
PROCURE, Joyce (N.D.P.)
SUTTON, Vanessa (Liberal)

59021 – PORT MOODY–WESTWOOD–PORT COQUITLAM (7)

DAHLBY, Lewis (Libertarian)
GIDORA, George (Communist)
GOFF, Pat (Canadian Action)
KING, Charley (N.D.P.)
MOORE, James (Conservative)
PECK, Kwangyul (Liberal)
VOIGT, Richard (Green Party)

59022 – PRINCE GEORGE–PEACE RIVER (6)

CROWLEY, Hilary (Green Party)
HARASYM, Harley J. (Canadian Action)
HILL, Jay (Conservative)
HUNTER, Michael (N.D.P.)
RIMSTAD, Tara (Marxist-Leninist)
THORPE, Arleene (Liberal)

59023 – RICHMOND (5)

CHAN, Raymond (Liberal)
JACKAMAN, Dale (N.D.P.)
KRONSTEIN, Stephen H. F. (Green Party)
WARNKE, Allan (Canadian Action)
WONG, Alice (Conservative)

59024 – SAANICH–GULF ISLANDS (5)

BURGIS, Jennifer (N.D.P.)
LEWIS, Andrew (Green Party)
LUNN, Gary (Conservative)
MOREAU, Mary (Independent)
MULRONEY, David (Liberal)

59025 – SKEENA–BULKLEY VALLEY (6)

BENHAM, Roger Colin (Green Party)
BURTON, Andy (Conservative)
CULLEN, Nathan (N.D.P.)
MARTIN, Frank (Marxist-Leninist)
RICHARDSON, Miles (Liberal)
TAYLOR, Rod (Christian Heritage Party)

59026 – SOUTHERN INTERIOR (8)

ATAMANENKO, Alex (N.D.P.)
CYR, Karine (Marijuana Party)
GOUK, Jim (Conservative)
LEYLAND, Scott (Green Party)
PAYNTER, Farlie (Canadian Action)
SCHUSTER, Robert (Independent)
SPROULE, Brian (Marxist-Leninist)
STANLEY, Doug (Liberal)

59027 – SOUTH SURREY–WHITE ROCK–CLOVERDALE (5)

DE LA PENA, Romeo (Green Party)
HIEBERT, Russ (Conservative)
HIGGINBOTHAM, Judy (Liberal)
KAUR, H. Pummy (N.D.P.)
TAYLOR, Pat (Canadian Action)

59028 – SURREY NORTH (8)

ATHWAL, Sunny (Green Party)
CADMAN, Chuck (No Affiliation)
CHEEMA, Jasbir Singh (Conservative)
HERWIG, Gerhard (Christian Heritage Party)
HOLMES, Joyce (Communist)
KARPOFF, Jim (N.D.P.)
SHEEL, Dan (Liberal)
WHYTE, Roy Tyler (Canadian Action)

59029 – VANCOUVER CENTRE (8)

CARIOU, Kimball (Communist)
CLARKE, John (Libertarian)
FREI, Alexander (Canadian Action)
FRY, Hedy (Liberal)
MATTU, Robbie (Green Party)
MITCHELL, Gary (Conservative)
PAL, Joe (Christian Heritage Party)
STEWART, Kennedy (N.D.P.)

59030 – VANCOUVER EAST (7)

BOYER, Marc (Marijuana Party)
CHAN, Shirley (Liberal)
DAVIES, Libby (N.D.P.)
GRIGG, Harvey (Conservative)
KIELER, Gloria Anne (Christian Heritage Party)
LESOSKY, Louis James (No Affiliation)
PLOWRIGHT, Ron (Green Party)

59031 – VANCOUVER ISLAND NORTH (5)

AHMED, Noor (Liberal)
BELL, Catherine (N.D.P.)
DUNCAN, John (Conservative)
EAST, Jack (Marxist-Leninist)
MUNROE, Pam (Green Party)

59032 – VANCOUVER KINGSWAY (8)

EMERSON, David (Liberal)
JOHL, Jesse (Conservative)
KWAN, Jeannie (No Affiliation)
MANN, Jason (Communist)
MANN, Tracey Jastinder (Green Party)
PETERSEN, Donna (Marxist-Leninist)
REMPEL, Jacob (Canadian Action)
WADDELL, Ian (N.D.P.)

59033 – VANCOUVER QUADRA (7)

ASKEW, David (N.D.P.)
CHOWNE, Katrina (Libertarian)
FOGAL, Connie (Canadian Action)
OWEN, Stephen (Liberal)
ROGERS, Stephen (Conservative)
WARKENTIN, Doug (Green Party)
YOUNG, Donovan (Marxist-Leninist)

59034 – VANCOUVER SOUTH (9)

BOYLAN, Charles (Marxist-Leninist)
DOSANJH, Ujjal (Liberal)
HORROCKS, Joe Sixpack (Canadian Action)
MESLO, Bev (N.D.P.)
PERRY, Doug (Green Party)
SANDHU, H. (No Affiliation)
SOO CHAN, Victor (Conservative)
VON SYCHOWSKI, Stephen (Communist)
WAGNER, Frank (Christian Heritage Party)

59035 – VICTORIA (5)

ANDERSON, David (Liberal)
LADE, Ariel (Green Party)
SKINNER, Derek J. (Canadian Action)
TURNER, David (N.D.P.)
WENHAM, Logan (Conservative)

59036 – WEST VANCOUVER–SUNSHINE COAST (6)

BOMBOIS, Marc (Canadian Action)
GOLDSMITH, Andrea (Green Party)
JAMIESON, Anne (Marxist-Leninist)
REYNOLDS, John (Conservative)
SIMONS, Nicholas (N.D.P.)
WILSON, Blair (Liberal)